Jakie środki przeciw insektom stosować w przypadku rzepaku?

W okresie wakacyjnym czeka nas dużo pracy na działkach i ogrodach. To okres wzmożonej walki między innymi z chwastami a także innymi czynnikami, które mogą znacznie zaszkodzić naszym roślinom.

Jednym z preparatów, które rozprawią się z chwastami herbicyd który może działać selektywnie usuwając tylko niepourządzane w naszych uprawach rośliny. Zwalcza niemal wszystkie rośliny, dlatego może być stosowany przed założeniem plantacji roślin, wschodem uprawianej rośliny lub tuż przed zbiorem. Stosowany jest też na nieużytkach i w sadach. Stosowany jest w celu zwalczenia uciążliwych chwastów. Poza tym na rynku znajdziemy wszelkiego rodzaju środki ochrony roślin.

Jedna z najpopularniejszych roślin uprawianych w naszym kraju jest rzepak. Mało kto wie że roślina ta jest odmianą kapusty, a służy do produkcji popularnego oleju rzepakowego.

Obecnie prowadzone są badania nad coraz efektywniejszym wykorzystaniem oleju rzepakowego do produkcji biodiesla, natomiast resztki po produkcji oleju wykorzystuje się jako paszę dla zwierząt. Dlatego też jest to roślina wysoko ceniona, oczywiście rzepak jak inne rośliny mogą być narażone na szkodniki. Oczywiście obecnie zwalczanie szkodników w rzepaku, jest już dość łatwe. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów służących do usuwania szkodników z tej rośliny. Rzepak pryskany jest specjalnymi insektycadami, oczywiście proces ten należy powtarzać. Pośród środków ochrony roślin można wydzielić klasycznie działające środki chemiczne: herbicydy (przeciwko chwastom), moluskocydy (przeciwko ślimakom), insektycydy (przeciwko szkodnikom roślin) oraz fungicydy (przeciwko chorobom grzybowym). Gdy już rozprawimy się z insektami szkodliwymi dla naszych roślin, warto będzie okresowo sprawdzać czy zagrożenie insektami nie wróciło. Warto pamiętać iż opryski nie będą działały wiecznie, a ulewne deszcze mogą zmyć środki z roślin, zanim środek aktywny zacznie działać. Warto dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta.